Aktuality

5. října proběhlo slavnostní vyhlášení 26. ročníku Cen Thálie

Ceny Thálie po šestadvacáté, a přece jinak

Ceny Thálie, vyhlašované a pořádané Hereckou asociací, které letos vstoupily do svého 26. ročníku, mají za dobu svého trvání pevné místo v kulturním životě naší republiky. Ač už po šestadvacáté, změnily nyní v řadě věcí svou strukturu a schéma. Slavnostní večer, spojený s jejich udílením, který se tradičně konal v historické budově pražského Národního divadla 5. října 2019, se stal vizitkou těchto inovací.

Po čtvrtstoletí existence Cen Thálie bylo především změněno období, za něž jsou mimořádné jevištní výkony hodnoceny, a to z původně kalendářního členění na sezónní. Proto proběhl slavnostní večer letos prvně až na podzim, a nikoli na jaře jako dosud. Ze stejného důvodu se také výjimečně a přechodově hodnotil delší časový úsek, 18 měsíců. Nově byly rozšířeny pravomoci jednotlivých odborných porot; kromě nominací na ceny rozhodovaly v den slavnostního večera tajným hlasováním i o vítězích v jednotlivých kategoriích. V samotných kategoriích se objevila jedna navíc, zřízená pro alternativní a loutkové divadlo. Poprvé byla také udělována cena nově zřízené České akademie divadelníků, udílená dvoukolovým elektronickým hlasováním jejích členů. Prvním nositelem této ceny se stal dramatik, scénárista, herec a především významný cimrmanolog Zdeněk Svěrák.

Za mimořádné jevištní výkony získali v kategorii činohry letošní Cenu Thálie Lucie Trmíková z Divadelního spolku Jedl Praha za roli Anny v Bergmannových Soukromých rozhovorech a Viktor Dvořák z Městských divadel pražských za postavu Louise Aronsona v Kushnerových Andělech v Americe. V operní kategorii zvítězila Kateřina Kněžíková za titulní roli v Juliettě Bohuslava Martinů na scéně ostravského Národního divadla moravskoslezského a Ondřej Koplík za Dona Ramira v Rossiniho Popelce v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Ceny Thálie v kategorii muzikálu, operety a jiných hudebnědramatických žánrů získali Martina Šnytová za Reno Sweeney v Cole Porterově muzikálu Děj se co děj v ostravském NDMS a Vojtěch Dyk za dvojroli Sherlocka Holmese a sira Arthura Conana Doylea v Brzobohatého muzikálu Legenda jménem Holmes na scéně pražského Hudebního divadla Karlín. V baletní kategorii si letos Cenu Thálie odnáší Alina Nanu z ND Praha za postavu Lisy v Ashtonově choreografické verzi Héroldovy Marné opatrnosti a Dominik Vodička z Pražského komorního baletu za roli Muže v inscenaci Kytice v choreografii Petra Zusky na hudbu Ondřeje Brouska. Letos poprvé udílenou cenu v oblasti alternativního a loutkového divadla převzal Milan Hajn z hradeckého Divadla Drak za titulní úlohu v adaptaci Londonova románu Bílý tesák.

Jako obvykle využilo prezidium Herecké asociace svou možnost udělit několik Cen Thálie za celoživotní umělecké mistrovství. Letošními laureáty se stali Ladislav Mrkvička, člen činohry Národního divadla v Praze, Helena Kružíková, dlouholetá členka činohry brněnského Národního divadla, operní pěvkyně Gabriela Beňačková, Věra Vlková, emeritní sólistka Hudebního divadla v Karlíně, a Zdenka Kratochvílová, zakládající členka legendární pantomimy Divadla Na Zábradlí. Cena za šíření divadelního umění v televizi byla udělena producentu a dramaturgovi České televize Ondřeji Šrámkovi. Cena mladému umělci do 33 let v oboru činohry byla letos předána už v průběhu tiskové konference 10. září 2019, a to Zuzaně Truplové z Činoherního studia v Ústí nad Labem.

Režisérem slavnostního večera byl – stejně jako vloni – Roman Petrenko, režisérem nominačních klipů Ondřej Kepka a moderátorem opět Václav Moravec. Právě on hned od začátku dokázal nevtíravým způsobem navodit uvolněnou, a přitom kultivovanou atmosféru, která pak celý ceremoniál provázela. Naopak největší oživení v zaplněném hledišti přinesly půvabné projevy Zdeňka Svěráka, Heleny Kružíkové nebo Ladislava Mrkvičky. Večer proběhl pod záštitou a za osobní účasti ministra kultury ČR Lubomíra Zaorálka. Přítomni byli také zástupci hlavních partnerů Cen Thálie, jimiž jsou společnost Mountfield, společnost Intergram a Národní divadlo Praha. V přímém přenosu mohli večer sledovat i diváci České televize, a to na programu ČT 1.