PROFIL UMĚLCE

Galla Macků

Galla Macků absolvovala Státní konzervatoř v Praze, obor operní zpěv a režie. Debutovala sice v liberecké opeře, ale bezprostředně po ukončení studií přijala angažmá v Hudebním divadle v Karlíně, kde jako sólistka účinkovala bez přestávky třicet let.

Po úspěšném debutu v titulní roli Frimlovy Rose Marie (1975) následovaly další pěvecké i herecké úkoly. Nastudovala mnoho rolí klasického operetního repertoáru, a to jak tzv. prvooborových, tak druhooborových, některé opakovaně, v několika titulech ztvárnila i dvě generace postav (Valencie i Hana Glawari ve Veselé vdově, Anna Elisa v Paganinim, Mi v Zemi úsměvů, Diana v Orfeovi v podsvětí, titulní role v Hraběnce Marice, Wanda i Helena v Polské krvi, Sylva i kněžna Anhilta v Čardášové princezně, Denisa v Mam’zelle Nitouche ad.). Během svého karlínského angažmá se ale stala také vyhledávanou představitelkou velkých a často náročných muzikálových rolí (titulní Manon, Roxana v Cyranovi z Bergeracu, Irena Molloyová v Hello, Dolly!, Elisa Doolittleová v My Fair Lady, Sugar v Sugar / Někdo to rád horké!, Matka představená – Za zvuků hudby ad.).

Za roli Manon ve stejnojmenném muzikálu Jindřicha Brabce (1975) obdržela Cenu Literárního fondu. Stejné ocenění získala rovněž za Eurydiku v Žurbinově rockové opeře Orfeus a Eurydika (1977).

Za titulní roli legendární subrety Marie Zieglerové v muzikálu o jedné z největších českých operetních umělkyň Superhvězda Mařenka (1996) byla nominována na Cenu Thálie 1996.

Na svém kontě má řadu gramofonových, rozhlasových a televizních nahrávek (např. Vinobraní, Země úsměvů, Manon Lescaut, Hraběnka Marica). Čardášovou princeznu natočila i pro maďarskou televizi.

Je také spoluautorkou knihy Z operety do operety (1995). Již mnoho let se též věnuje pedagogické činnosti, nejprve na VOŠ herecké v Praze-Michli, posléze na Mezinárodní konzervatoři v Praze, kde dlouho vedla muzikálové oddělení, a také na Konzervatoři v Praze. Bohatá je i její koncertní činnost v České republice, ale i v zahraničí. V posledních letech spolupracuje jako hlasová a pěvecká poradkyně s regionálními divadelními scénami.

Je-li cena v této kategorii udělována za celoživotní mistrovství v oboru muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry, pak je Galla Macků jednou z mála českých hereček, které po mnoho desetiletí patřily mezi špičkové interpretky všech těchto divadelních druhů a žánrů na našich jevištích. Svou nezdolnou energií, šarmem, humorem a mimořádným talentem hereckým, pěveckým i pohybovým okouzlila tisíce diváků, a cenu za celoživotní mistrovství si tak bez jakýchkoliv pochyb právem zaslouží.

Získaná ocenění:
2022, Celoživotní mistrovství: Muzikál