Ondřej Šrámek
Málokterá osobnost v sobě tak propojuje divadlo a televizi, jako právě Ondřej Šrámek. S divadelním prostředím přicházel do styku už od nejútlejšího věku. Jeho otec byl známým jevištním výtvarníkem, dlouholetým šéfem výpravy Státního divadla v Ostravě, maminka byla operní zpěvačka. S televizí se Ondřej Šrámek seznámil ještě jako student gymnázia, když se v ostravském studiu přihlásil do konkurzu na programového hlasatele a byl přijat. Ve svých 18 letech byl tehdy nejmladší hlasatelskou tváří Československé televize vůbec. Když v roce 1975 začal studovat na DAMU divadelní dramaturgii, přesídlil z ostravské hlasatelny do pražské. Bylo proto téměř zákonité, že po absolutoriu školy v roce 1980 začal v Československé televizi pracovat jako redaktor a současně dál několik let ještě i jako programový hlasatel. V roce 1983 se stal dramaturgem Hlavní redakce dramatického vysílání.
Od samého počátku svého působení v Československé televizi se kromě řady jiných aktivit soustavně věnoval zmapování toho nejpodstatnějšího, co se na českých scénách od osmdesátých let 20. století objevilo. V televizních záznamech tak máme zachyceny špičkové inscenace, které vznikaly ve zjitřené společenské atmosféře a předznamenávaly zásadní politické změny. Jsou mezi nimi režie takových osobností jako Miroslav Macháček, Ladislav Smoček, Jiří Menzel, Josef Krofta nebo Miroslav Krobot, a výkony mnoha vynikajících hereček a herců, kteří už dnes nejsou mezi námi. Televizní dramaturgii zůstal Ondřej Šrámek věrný i v polistopadové éře a opět díky němu zůstává zachováno to podstatné, co tato éra na naše jeviště přinesla. V kamenných divadlech i v avantgardních souborech, v centrech i na oblasti. V celé kulturní veřejnosti se setkal s velkým ohlasem jeho dlouholetý cyklus Zveme vás do divadla. V jeho rámci byly uváděny nejen přenosy nových inscenací, ale také reprízy starých, často ještě černobílých, a též – bez ohledu na rozdělení republiky – převzatá představení slovenských scén. Ondřej Šrámek tyto večery také osobně uváděl, zasvěceně a s hlubokou empatií. Obdobně přistupoval k cyklu hereckých rozhovorů, nazvaného Neobyčejné životy. V něm se mu záslužně podařilo ještě zachytit vzpomínky i několika divadelních umělců, dnes již nežijících, např. Jaroslavy Adamové, Květy Fialové, Jiřiny Jiráskové, Jany Štěpánkové či Radka Brzobohatého.
Ondřej Šrámek v současné době zastává funkci kreativního producenta a dramaturga v Centru divadelní a hudební tvorby České televize. Podílí se na celé řadě dokumentárních projektů, mezi nimiž významné místo zaujímají portréty českých divadelních souborů.
A opět od těch avantgardních, jako je třeba Ypsilonka, Drak nebo Provázek, až po ty oficiální, jako je Divadlo na Vinohradech. Vedle svého plného vytížení v televizi se po roce 1989 na několik sezon vrátil i ke své původní profesi divadelního dramaturga. Spolupracoval s brněnským Divadlem u Jakuba, s divadly v Českých Budějovicích, v Pardubicích a v Liberci, s Městským divadlem Brno a ještě nedávno také s Pražskou konzervatoří. Jeho doménou však zůstává televize.
Své zkušenosti předává i dál a na pražské DAMU učí mladé režiséry a dramaturgy přístupu k divadlu na obrazovce. Kdyby múza Thálie měla svůj diplomatický sbor, pak by jejím velvyslancem ve „státě“ zvaném Česká televize nemohl být nikdo jiný než Ondřej Šrámek.
2018, Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi (od roku 2017)