PROFIL UMĚLCE

Zdeněk Svěrák

Humorista, scenárista, dramatik, textař, ale i divadelní, filmový a televizní herec, se narodil roku 1936 v Praze. V roce 1958 dokončil studia na Vysoké škole pedagogické, ale profesi učitele se věnoval poměrně krátce. Přesto své pedagogické zkušenosti a zážitky později promítl i do své scénáristické práce. V červenci 1962 začal pracovat v Československém rozhlase. Zde v rámci pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka vznikla postava nedoceněného českého velikána Járy Cimrmana. V rozhlase také poznal hudebníka Jaroslava Uhlíře, s nímž od té doby spolupracuje. V roce 1967 spoluzaložil Divadlo Járy Cimrmana, pro které napsal hru Akt a všechny další hry spolu s Ladislavem Smoljakem. Ve všech také hraje. Zrodil se fenomén, který nemá nejen v českém, ale ani v evropském či světovém divadelnictví obdoby.

Zdeněk Svěrák je autorem či spoluautorem řady filmových scénářů. Od roku 1994 spolupracuje s Centrem Paraple, které pečuje o pacienty s poraněním míchy odkázané na invalidní vozík.

Zdeněk Svěrák je nositelem řady ocenění; z těch nejvýznamnějších jmenujme: Magnesia Litera (2004, 2012, 2014), Český lev a Medaile Za zásluhy III. stupně (1999).

Co by na vaši Cenu Thálie asi řekl Jára Cimrman?

Asi by řekl: Nebýt mě, kde bys byl, človíčku? A měl by pravdu.

Myslíte si, že vaše působení v malém poloamatérském divadle takovou cenu zaslouží?

Divadlo Járy Cimrmana není tak malé, jak se zdá. Nehrajeme jen doma. Za rok navštíví naše představení kolem 60 tisíc diváků.

Nenapadlo vás nikdy, že byste získal Cenu Thálie?

To mě namouduši nenapadlo. Beru to jako ocenění práce a humoru tvůrčí dvojice Smoljak-Svěrák. Napsali jsme spolu divadelní texty, které fungují. Láďa už je v nebi, tak to holt padlo na mě.

Získaná ocenění:
2018, Cena České akademie divadelníků (od roku 2019)